English|فارسي      امروز: شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش مسئول روابط عمومی معاونت امور اجتماعی دانشگاه

برگزاری بیست و هشتمین کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی آذربایجان غربی

 جلسه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی آذربایجان غربی 16 مهر ماه در سالن جلسات استانداری آذربایجان غربی با حضور معاون استانداری، ریاست دانشگاه، اعضای جلسه و مدعوین از دانشکده علوم پزشکی خوی و شهرستان سلماس برگزار گردید.

در این جلسه مصطفوی سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری آذربایجان غربی و رئیس کار گروه  ، سلامت را از آرزو های دیرین انسان ها بر شمرده و گفت: امروز در سایه پیشرفت تکنولوژی و علی رغم تحقق این آرزو ها ، ولی همچنان شاهد مشکلاتی در حوزه سلامت هستیم و وظیفه ما ارتقای شاخص های سلامت هست ، چرا که توسعه پایدار بدون انسان سالم محقق نخواهد شد و همچنین این کارگروه را از اساسی ترین کارگروه های استانی عنوان کرد که باید اقدامات مطلوب در ارتقای سلامتی مردم استان داشته باشد.


همچنین دکتر آقازاده رئیس دانشگاه و دبیر کارگروه با بیان مهم ترین مشکلات سلامتی و به ویژه در گسترش سرطان ها گفت: دانشگاه وظایف نظارتی اش را در تمام حوزه های بهداشتی ، درمانی ف دارویی و غذایی به طور کامل و گسترده انجام می دهد.


در این جلسه دکتر انتظار مهدی معاون امور بهداشتی در خصوص  تهدیدات سلامتی مجسمه سازان سلماس بخاطر عدم رعایت بهداشت در کار با مواد آسیب رسان را تشریح نموده و پس از بیان نظرات فرمانداری سلماس و مدیر شبکه بهداشت و درمان سلماس مقرر شد در قدم او ل با تشکیل کمیته تخصصی (با محوریت فرمانداری سلماس) و با عضویت دستگاههای ذیربط ، موضوع مورد تحلیل کارشناسی قرار گرفته و راهکارها برای جلسه بعدی کارگروه ارائه گردد.


دکتر حسنی معاون امور درمان دانشگاه در این نشست تخصصی گزارشی از مراکز درمانی غیر مجاز در طب سنتی، پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و بهیاری را با ذکر مستندات و مصادیق بیان نموده و گفت: نظارت کامل بر این مراکز درمانی انجام می پذیرد و در سال 96 و شش ماهه اول سالجاری حدود 60 مرکز درمانی غیر مجاز پلمپ و اموال ده مرکز غیر مجاز به نفع دولت ضبط شده است.


دکتر حسنی با بیان اینکه آیین نامه تاسیس سلامتکده طب سنتی و ایرانی تدوین شده است ، افزود: نباید افرادی که اطلاعات و مجوز رسمی پزشکی ندارند در این حوزه وارد شوند  ولی متاسفانه  شاهد هستیم در شهرستان ها هم برای ایجاد شعبه ایجاد اقدام می کنند. معاون درمان دانشگاه افزود: علت برخی از مراجعه مردم به مراکز غیر مجاز هزینه بالای برخی از خدمات مانند دندانپزشکی می باشد که موجب می شود مردم به سمت مراکز غیر مجاز بروند که امید است با پوشش بیمه ای این موارد را کاهش دهیم.


دکتر غفار زاده معاون غذا و داروی دانشگاه در این جلسه با بیان اینکه در تمام زمان ها و جوامع ارائه کنندگان خدمات سلامت باید از حاکمیت ها و دولت ها مجوز بگیرند، گزارشی از اقدامات نظارتی معاونت غذا و دارو بر عطاری ها را بیان نموده و خاطر نشان کرد: برخی از عطاری ها که پروانه صنفی هم ندارند با اقدامات غیر مجاز به مراجعین حتی دارو های مخدر و کورتون می دهند و لذا در ارومیه عطاری های غیر مجاز را با همکاری مراجع قضائی پلمپ کرده و بزودی با هماهنگی اتحادیه های صنفی عطاری ها در سراسر استان با عطاری های غیر مجاز که سلامت مردم را به خطر انداخته اند به طور جدی برخورد خواهد شد.

این جلسه با ارائه اقدامات و پیشنهادات از نمایندگان سایر ادارات و سازمان های عضو کارگروه به پایان رسید.

 

 


 


١٨:٢٥ - 1397/07/18    /    شماره : ٢٠٨٩٩    /    تعداد نمایش : ٢٦خروج